Fossil Q Control: kto musi sprawdzać swój zegarek wieczorem?

image

Ze względu na brak nowych zegarków od producentów smartfonów, można zwrócić się do nowych zegarków z Fossil. Jednym z nich jest Q Control. Testowaliśmy go przez kilka tygodni, ponieważ musieliśmy sami się przekonać: zegarka brakowało w kilku istotnych obszarach.

Niewyraźny wygląd

Fossil Q Control jest dobrze wykonany i szczególnie podobał mi się subtelny wygląd czarnej wersji. Okrągły wyświetlacz, jeden przycisk po prawej stronie i dwa paski - nic więcej. Nie ma żadnych sztuczek w obracającej się ramce i nie ma zbyt wielu przycisków, ale na zewnętrznej krawędzi wyświetlacza znajdują się czujniki do poruszania się po menu, które oferują niewielką lub żadną wartość dodaną.

Szczególnie podoba mi się obudowa ze stali nierdzewnej, która ma grubość 14 milimetrów dla 45-milimetrowego smartfona. Został on przetestowany pod kątem odporności na wodę do 5 barów, dzięki czemu możesz zabrać zegarek ze sobą pod prysznic.

Dobry wyświetlacz, ale nie więcej niż

Nawet w silnym słońcu wyświetlacz Q Control jest na tyle jasny, że można go łatwo odczytać. Ma on jednak tendencję do bycia nieco zbyt refleksyjnym. Może on konkurować z Apple Watch lub Galaxy Watch pod względem poziomu czerni i reprezentacji kolorów.

Google Fit jest mylące bez GPS

Mimo, że Fossil Q Control działa jak fitness smartwatch, oferuje niewiele funkcji dla entuzjastów sportu, poza monitorem tętna. GPS jest używany tylko do śledzenia lokalizacji, która wykorzystuje dane GPS z Twojego smartfonu. Musisz więc zabrać ze sobą telefon, aby uzyskać konkretne dane na temat swojego biegu. Jeśli kupisz zegarek, będziesz również musiał przejść bez NFC.

Niestety, z jakiegoś powodu, smartfon robi kompletny bałagan w Google Fit. Podczas gdy smartfon zazwyczaj potrafi odróżnić, kiedy chodziłem i kiedy jechałem pociągiem w drodze do pracy, w moim teście zegarek liczyłby jazdę pociągu jako część mojego pułku treningowego. Naprawdę trudno jest rozwiązać ten problem.

Oprogramowanie Fossil Q Control

Wear OS jest oprogramowaniem używanym w Fossil Q Control . Oznacza to, że wszystkie powiadomienia ze smartphone'a lądują również bezpośrednio na zegarku. Możesz odpowiadać na wiadomości bezpośrednio na zegarku. Istnieje wiele twarzy dostępnych i link do czystego Androida na Pixel 2 XL działa płynnie. Dostępny jest również Google Assistant, który przyjmuje polecenia za pomocą zintegrowanego mikrofonu.

Trwa zbyt długo, aby myśleć

Dzięki Snapdragon Wear 2100, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci wewnętrznej, technologia ta była już przestarzała w momencie premiery urządzenia. Nie spodziewajcie się więc żadnych cudów po tym smartfonie. Zegarek niekoniecznie jest powolny, ale w niektórych momentach realizacja zadań trwa zbyt długo, jak na mój gust.

Kiedy otwierasz Google Assistant po raz pierwszy w danym dniu, może to trwać nawet pięć sekund. Jeśli zarchiwizujesz e-mail lub odpowiesz na wiadomość na zegarku, zazwyczaj trwa to dwie sekundy, ale częściowo wynika to z niepotrzebnie długich animacji na Wear OS.

Kto sprawdza swój zegarek wieczorem?

Tak bardzo jak lubiłem Fossil Q Control, tak samo zabawa kończy się na krótkiej żywotności baterii. Nawet przy normalnym użytkowaniu, nie da się przetrwać nawet jednego dnia z zegarkiem. Jeśli odłączysz urządzenie od zasilania o 7 rano, zegarek zgłosi już późnym popołudniem lub wieczorem, że pilnie musi zostać ponownie naładowany.

Niejednokrotnie spojrzałem na zegarek, gdy byłem z przyjaciółmi tylko po to, by stwierdzić, że bateria już się wyczerpała. Ale dlaczego miałbyś patrzeć na swój zegarek, gdy spóźnisz się na noc...

Moim zdaniem, każdy mądry zegarek powinien oferować co najmniej 24 godziny pracy na baterii. Urządzenia wyposażone są również w okropną "stację" ładowania, małą plastikową płetwę, na której można ustawić złącza z tyłu zegarka. Kosztowało mnie to więcej czasu każdego wieczoru niż tylko podłączenie wtyczki USB-A do mojego komputera. Fossil sprzedaje to jako bezprzewodowe ładowanie, ale nie należy się spodziewać QI tutaj.

Specyfikacje techniczne Fossil Q Control
WERSJA ANDROID: Android Wear
MAGAZYN WEWNĘTRZNY: 4 GB
POŁĄCZENIE: Bluetooth 4.1

Nie polecałbym tego

Jeśli szukasz inteligentnego zegarka, powinieneś unikać Fossil Q Control. Brakuje nie tylko funkcji, które oferuje konkurencja za tę samą cenę, ale również żywotność baterii jest ogromnym problemem. Moim zdaniem, jeśli trzeba wyłączyć pewne funkcje tylko po to, aby przejść przez dzień, to nie jest to świetny zakup.