Jaki sprzęt audio do domu? - poradnik zakupowy

image

Lubisz relaksować się w fotelu, słuchając ulubionej muzyki i odpływać w zapomnienie? Świetna oferta! Najwyższy czas się w niego zaopatrzyć, jeśli jeszcze nie masz go w swoim salonie. Jaki jest najlepszy sprzęt audio dla Twojego domu? W dzisiejszym wpisie dowiesz się!

Istnieje kilka ważnych zasad, które audiofile zalecają przed zakupem sprzętu hi-fi. Ważne jest, aby nie polegać na specyfikacji technicznej lub opinii, ale tylko subiektywne kryteria.

Zasada pierwsza: Posłuchaj swojego sprzętu audio przed zakupem!

Nie ma lepszego sposobu na przetestowanie danego modelu czy wzmacniacza niż odsłuchanie go "ze słuchu". Aby przeprowadzić takie testy, ważne jest, aby mieć płytę CD, którą dobrze znamy. Pozwoli nam to na zbadanie różnic pomiędzy zestawami hi-fi. Sprzęt o identycznych parametrach technicznych (tj. pasmo przenoszenia od 30 do 20000 Hz, moc RMS min. 40W, itd.) nie brzmi dokładnie tak samo. Ważne są nawet najdrobniejsze szczegóły, takie jak materiał i kształt obudowy głośników, jakość magnesów, czy nawet przewody, które przenoszą dźwięk z odtwarzacza do kolumn.

Zasada druga: Więcej niekoniecznie znaczy lepiej

Nie jest regułą, że głośniejsze niskie tony (tzw. basy) sprawiają, że muzyka brzmi lepiej. Nic bardziej mylnego. To jest mylące stwierdzenie. Wysokiej jakości sprzęt nie pozwoli na zdominowanie niskiego zakresu podczas odtwarzania. Jego dźwięk jest rześki, sprężysty i uaktywnia się tylko wtedy, gdy zostanie "wywołany" do tablicy. Podobne rezultaty można zaobserwować w przypadku wysokich tonów. Ich klarowność jest uważana za wyznacznik wysokiej jakości dźwięku. Musimy uważać, aby po pół godzinie odtwarzania nie słyszeć hi-hatu zbyt głośno. Może to spowodować wewnętrzne krwotoki w naszych systemach słuchowych.

Zasada trzecia: Zastanów się, gdzie będziesz używać swojego sprzętu audio.

Na jakość i dokładność odtwarzania dźwięku musisz zwrócić większą uwagę, jeśli masz pomysł na małe studio, w którym będziesz pracował całą noc nad swoim pierwszym przebojem. Tu przydadzą się aktywne monitory studyjne, które są dostępne również w wersji domowej. Pozostałe wyposażenie: Miksery, instrumenty, odtwarzacze to wszystko jest dostępne. W takich przypadkach ważne jest, aby wziąć pod uwagę akustykę pomieszczenia. Często stosuje się specjalne panele wygłuszające. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele na domowe studio, możesz użyć wszelkiego rodzaju tekstyliów, które "pochłaniają dźwięk". Eliminuje to niepożądany efekt pogłosu.

Chcąc wyposażyć swój salon lub prywatną przestrzeń w sprzęt audio, warto zainwestować w dobry amplituner, odtwarzacz i głośniki. Należy również zastanowić się, jak duże pomieszczenie chcemy "obsłużyć" systemem audio. Głośniki o dużej mocy nie są polecane do małych pomieszczeń. Nie pozwolą nam one w pełni wykorzystać ich możliwości. Natomiast mniejszy zestaw utrudni odtwarzanie muzyki w dużych pomieszczeniach.

Sprawdź także: Kino domowe - jak się za to zabrać

amplituner

Zasada czwarta: Masz sprzęt audio? Zmień coś!

Jeśli jesteś niezadowolony z jakości dźwięku swojego systemu audio, możesz wymienić głośniki. Wielokrotnie amplitunery i odtwarzacze wyposażone są w gorsze głośniki, które nie zapewniają pełnej jakości dźwięku. Producenci sprzętu stereo często oszczędzają na dystrybucji swoich produktów. Można ożywić domowy system hi-fi wymieniając głośniki na lepsze, o lepszych parametrach (tu warto zwrócić uwagę na poziomy zniekształceń nieliniowych - niższe znaczy lepsze).

Zasada piąta: Kupuj to, co najlepsze, a nie to, co najtańsze!

Nie warto wydawać 10 tys. zł na zakup zestawu stereo hi-fi, który można ustawić we własnym domu. Sprzęt o podobnych parametrach i jakości odtwarzania można znaleźć za połowę ceny lub mniej. Niejednokrotnie mniej znani producenci mogą zaoferować produkty identyczne, a nawet lepsze od topowych marek w profesjonalnym sprzęcie audio. Warto badać i testować różnych sprzedawców, aby zaoszczędzić pieniądze.

Zasada szósta: Design też jest ważny!

Jeśli nie masz skłonności audiofilskich lub najwyższej jakości dźwięku, ale mimo to chcesz, aby Twój system audio wyglądał w domu dobrze, to nie ma powodu, aby przestać szukać ciekawych kolumn i kompletnych systemów audio w nowoczesnym i efektownym opakowaniu.

Odtwarzanie dźwięku wysokiej jakości jest możliwe dzięki designerskiemu sprzętowi audio. Nie musi on jednak wyglądać źle lub być brzydki. Projektanci często stosują niestandardowe obudowy, aby wydobyć z tego sprzętu wyjątkowe właściwości i dźwięki.